E954 - Середня небезпека
Сахарин (харчова добавка E954) – солодкі кристали, що не мають кольору та запаху, малорозчинні у воді та спирті, плавляться при температурі 228-229°С. На смак сахарин солодший за цукор приблизно в 300-500 разів. Ця речовина застосовується замість цукру діабетиками. Сахарин не має корисних властивостей, незважаючи на те, що він має низьку калорійність, схуднути за його рахунок не вдасться: він знижує спалювання калорій, але підвищує апетит.
Застосування
Сахарин використовується в харчовій промисловості як підсолоджувач і ароматизатор, а так само на його основі виробляють цукрозамінники. У виробництві напоїв використовується як один із компонентів змісті підсолоджувачів, тому що при використанні його одне у продуктів можлива поява неприємного металевого смаку. Але нині його використання у харчовій промисловості значно скорочено. Інші застосування сахарину:
- у фармацевтиці, для деяких антибактеріальних препаратів;
- ця речовина входить до складу тонерів для кольорових принтерів та копіювальних машин;
- застосовується як один із компонентів клею для металів.
Вплив на організм
Не бере участь у метаболічних процесах. При попаданні в травний тракт сахарин у короткий термін абсорбується і практично повністю елімінується у незміненому вигляді.
Не впливає на рівень глюкози в крові та може бути рекомендований людям із цукровим діабетом.
У 1960-х роках з'являлися повідомлення, що сахарин нібито є канцерогеном. Дослідження, проведені в 1977 році, показали збільшення показника захворюваності на рак сечового міхура серед лабораторних щурів, яких годували великими дозами сахарину. У тому ж році американська FDA запропонувала заборонити використання сахарину в харчовій промисловості, як це зробили Канада та СРСР. Проте Конгрес США замість заборони наклав вимогу, щоб усі продукти, що містять сахарин, мали на упаковці попередження про можливість захворювання на рак.
Проте пізніше ці припущення були спростовані — лабораторні тварини справді хворіли на рак, але тільки в тому випадку, якщо їх годували сахарином у кількостях, рівних їх вазі. Також були озвучені думки, що дослідження 1977 проводилися без опрацьованої методики і без огляду на фізіологію людського організму.
У 1991 році Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів Міністерства охорони здоров'я США (англ. Food and Drug Administration, FDA, USFDA) відкликала свою пропозицію щодо заборони сахарину, і в 2000 році Конгрес скасував закон про вказування можливої шкоди, завданої здоров'ю на упаковках.
Однак, у 1999 році на прилавках супермаркетів США продовжували продаватися продукти з вмістом цукру з етикеткою, що попереджає, що сахарин викликає рак у піддослідних гризунів.
Нині сахарин схвалений Об'єднаною експертною комісією з харчових добавок (JECFA) Всесвітньої організації охорони здоров'я та Науковим комітетом з харчових продуктів Європейського союзу, дозволений більш ніж у 90 країнах (зокрема і в Росії). JECFA рекомендована допустима добова доза у кількості 5 мг на 1 кг маси тіла людини. Вважається, що при дотриманні цієї дози небезпеки здоров'ю продукт не становить. Більше того, з'ясувалося, що сахарин може протидіяти розвитку пухлини, що вже з'явилася.