E636 - Дуже низька небезпека

Мальтол (харчова добавка E636) – кристалічний порошок білого (рідше брудно-білого) кольору, що має яскраво виражений фруктовий карамельний запах, і добре розчинний у гарячому вигляді. У природі мальтол знаходиться в молоці, хвої, пересмаженому цукрі, утворюється при карамелізації цукру. Мальтол високої чистоти (90-95%) отримують також їх голок сибірської ялиці, шляхом екстракції хвої та подальшою обробкою ефірного масла. Хімічним шляхом його одержують лужним гідролізом солей стрептоміцину. Хімічна формула: C6H6O3. Мальтол практично нетоксичний. Ця речовина має цілий комплекс корисних властивостей і вважається нешкідливим для вживання в їжу.

Застосування

У харчовій промисловості застосовується як ароматизатор і смакоароматична добавка, яка має властивість стабілізувати, посилювати або змінювати смак і аромат продуктів. Використовується у виготовленні шоколаду, есенцій, безалкогольних напоїв, фруктових та овочевих консервів, хлібобулочних виробів, чаю, кави, какао. Часто додається до тютюну, як ароматизатор. Інші застосування мальтолу:

- у сільськогосподарській промисловості, як прискорювач проростання насіння;

- у медицині, володіючи здатністю посилювати дії деяких препаратів, а також виявляючи свої бактерицидні властивості;

- у парфумерній промисловості, як запашна речовина.

Вплив на організм

Мальтол має бактерицидні та протигрибкові властивості. Виступає антиоксидантом. Посилює дію багатьох медичних препаратів. Для лікувальних цілей найчастіше використовують добавку, отриману із зеленої деревної ялиці.

При надмірному споживанні може викликати порушення травлення, запор, діарею, метеоризм. Великі дози речовини сприяють накопиченню алюмінію в мозку, що може спровокувати розвиток хвороби Альцгеймера. У деяких країнах добавку Е636 не рекомендують дітям у зв'язку з потенційною провокацією астми, підвищеної активності, безсоння, кропив'янки. Не рекомендується вагітним і жінкам, що годують груддю.