E425 - Низька небезпека

Харчова добавка E425 (конжак) — відноситься до загущувачів, стабілізаторів, гелеутворювачів і засобів для пігулкоутворення штучного походження, використовується в технологічних цілях в процесі виробництва харчових продуктів. Конжакове борошно: сірувато-коричневий порошок з характерним запахом. Конжакова камедь: порошок від білого до кремового кольору без запаху і смаку.

Природним джерелом є крохмалисті бульби рослини Amorphophallus. Його спеціально для цих цілей вирощують в Індії, Китаї, Кореї та Японії. Готова до використання конжакове борошно виглядає як сіро-коричневий порошок з характерним запахом, а конжакова камедь — як жовтувато-білий порошок без смаку і запаху. Вони добре розчиняються в гарячій воді, в холодній — дещо гірше, а в органічних розчинниках вони не розчиняються.

Конжакове борошно містить алкалоїди, тому потрібне спеціальне зберігання. Невсмоктувана речовина, збільшує вміст кишечника, зменшує всмоктування інших компонентів їжі.

Користь

Наукові дані про користь застосування харчової добавки Е425 для здоров'я людини зараз відсутні. Біологічної цінності не представляє.

Шкода

Проведені дослідження показали, що добавка Е425 здатна привести до зниження холестерину в крові та ваги тіла.

Застосовування добавки Е425 в якості емульгатора може призводити до подразнення слизових оболонок організму і до розладу роботи шлунка. Особливо обережно слід вживати продукти, що мають в складі добавку Е425 людям, які мають порушення обмінних процесів. У виробництві дитячого харчування коньяк смола не використовується.

Застосування

Використовується у виробництві скляної локшини та інших східних продуктів; в якості зв'язуючого в пігулкових формах продуктів.

За загущуваючою та желюючою здатністю конжаковую камедь можна помістити між гуарової і ксантановой.

У США Consumer Product Safety Commission (комісія з прав споживачів) вимагає вказувати вміст Е425 в продуктах харчування, кондитерських виробах (желейних цукерках) і ліках. Коньяк смола (Е425) може входити до складу йогуртів, в морозиві, сирі, вершках, кондитерських виробах (цукерки).

Інші сфери використання в фармацевтиці: в препаратах для схуднення і регулювання обмінних процесів в організмі, в якості зв'язуючого в таблетках.