E401 - Нульова небезпека

Альгінат натрію (харчова добавка Е401) є сіль альгінової кислоти. З хімічної точки зору це полісахарид природного походження, що складається із залишків D-маннуронових та L-гулуронової кислот. За своїми фізичними властивостями добавка Е401 - це порошок кремового або світло-коричневого кольору, який добре розчиняється у воді, утримує вологу, має стабілізуючу дію і загалом є желюючою речовиною.

Застосування

Застосування альгінату натрію в харчовій промисловості ґрунтується на його здатності утворювати гелі. Солі альгінової кислоти є хорошими ентеросорбентами, які пов'язують та виводять із організму радіонукліди та важкі метали, а також прискорюють процес загоєння ран. Крім того, альгінова кислота та її солі знижують рівень холестерину в крові. Харчова дообавка Е401 отримала велике застосування в промисловості за рахунок своїх властивостей надавати структуру і в'язкість рідким розчинам. Як харчова добавка, альгінат натрію застосовується для виготовлення мармеладу, цукерок, желе, джемів; для освітлення соків, замутнення безалкогольних напоїв; при виробництві майонезів, соусів, м'ясних і рибних холодців, а також харчових концентратів. Інші сфери застосування альгінату натрію: у фармакології та косметиці, як стабілізатор емульсії у кремах та лосьйонах; як середовище для приготування кремів мазей та помад; у медицині, у зв'язку зі здатністю виводити з організму важкі метали (ртуть, свинець) та радіонукліди.

Вплив на організм

Альгінат калію сприяє виведенню з організму людини радіонуклідів та солей важких металів. Альгінат калію не має алергенних властивостей. При прямому контакті не викликає подразнення шкірних покривів та слизових оболонок.

Наукових відомостей про шкоду застосування добавки Е401 зараз немає. Альгінат натрію організмом не засвоюється. Потрапляючи до шлунка, він розпадається до альгінової кислоти і практично повністю виводиться природним шляхом. Альгінова кислота може вступати в хімічні реакції із залізом, кальцієм та деякими іншими мікроелементами, погіршуючи їх засвоюваність організмом.

Для альгінатів характерні такі види біологічної активності:

- антимікробна дія, пригнічення активності факультативної флори (кандиди та стафілококів);

- підтримання природної мікрофлори кишечника;

- гемостатична дія (кровоспинна, завдяки чому вони ефективні при ерозивних та виразкових процесах у шлунково-кишковому тракті);

- покращення моторної функції кишечника (що сприяє профілактиці запорів);

- обволікаючу дію;

- ослаблення патологічних рефлексів, у тому числі больових;

- уповільнення швидкості всмоктування глюкози із тонкого кишечника;

- імуномодулюючу дію;

- гіполіпідемічний ефект (зниження рівня атерогенних фракцій крові, профілактика атеросклерозу);

- антитоксична та антирадіаційна дія – ефективне та безпечне зв'язування важких металів (свинець, ртуть), радіоактивних сполук (цезій, стронцій) та виведення їх з організму.