E300 - Дуже низька небезпека

Аскорбінова кислота (харчова добавка Е300) є органічною сполукою спорідненим глюкозі і відіграє важливу роль у раціоні людини, сприяючи нормальному функціонуванню сполучної та кісткової тканини. Крім того вона виконує роль антиоксиданту, а також відновника та коензиму низки метаболічних процесів. Аскорбінова кислота міститься у великій кількості цитрусових, плодах ківі, шипшині, червоному перці, чорній смородині, цибулі, томатах, листових овочах. Ця кислота в природі синтезується рослинами і основною масою тварин, виняток становлять примати, здатні отримувати її тільки з їжею. У промисловому виробництві аскорбінову кислоту одержують методом синтезування з глюкози. Харчова добавка Е300 являє собою кристалічний порошок білого або світло-жовтого кольору, легко розчинний у воді та спирті та кислий на смак. Хімічна формула аскорбінової кислоти: C6H8O6.

Застосування

У харчовій промисловості аскорбінова кислота застосовується у вигляді добавки Е300 як антиоксидант, перешкоджаючи окиснення та зміни забарвлення продуктів. Найчастіше добавка Е300 використовується у м'ясних та рибних виробах, консервах, кондитерській продукції.

Вплив на організм

Аскорбінова кислота бере участь у процесі перетворення холестерину на жовчні кислоти. Завдяки їй відбувається утворення колагенів, серотоніну із триптофану, катехоламінів, а також синтез кортикостероїдів. Вітамін С є найсильнішим антиоксидантом, захищаючи ліпопротеїни від окислення, стимулює синтез інтерферону, беручи участь в імуномодулюванні та затримує перетворення глюкози на сорбітол. Крім того, вітамін С сприяє всмоктуванню двовалентного заліза переводячи його в тривалентне. 

Властивості аскорбінової кислоти:

- участь у синтезі внутрішньоклітинного колагену, протеогліканів та інших органічних компонентів міжклітинної речовини зубів, кісток та ендотелію капілярів;

- активізує синтез стероїдних гормонів, норадреналіну та адреналіну.

- бере участь у синтезі карнітину, гідроксилювання серотоніну;

- знешкоджує токсини та чинить антиоксидантну дію, вловлюючи вільні радикали;

- має протизапальний та протиалергічний ефект;

- гальмує вивільнення гістаміну та посилює його дегенерацію, пригнічує викид медіаторів запалення та алергічних реакцій;

- бере участь в утворенні тетрагідрофолієвої кислоти та регенерації тканин;

- бере участь у метаболізмі фенілаланіну, тирозину, норепінефрину, гістаміну, утилізації карбогідратів, синтезі протеїнів, посилює абсорбцію негемінового заліза.

- пригнічує активність гіалуронідази (активує регенерацію тканин та нормалізує проникність капілярів), бере участь в обміні заліза (покращує абсорбцію заліза, сприяючи його депонуванню в редукованій формі) та глюкози (покращує використання глюкози у циклі трикарбонових кислот);

- регулює транспорт іонів водню у багатьох біохімічних реакціях, включаючись у процес на будь-якій стадії циклу Кребса;

- знижує потребу організму у вітамінах A, B1, B2 та E, фолієвої кислоти, пантотенової кислоти;

- сприяє збільшенню опірності організму до інфекцій, регулює імунологічні реакції (активує синтез антитіл, C3-компонента комплементу, інтерферону), посилює фагоцитарну активність;

- бере участь у регулюванні вуглеводного обміну, згортання крові;

- активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амінокислот, пігментів та холестерину, сприяє накопиченню в печінці глікогену. За рахунок активації дихальних ферментів у печінці посилює її детоксикаційну та білковоутворювальну функції, підвищує синтез протромбіну.

- покращує жовчовиділення, відновлює зовнішньосекреторну функцію підшлункової залози та інкреторну – щитовидну.

Дефіцит аскорбінової кислоти (вітаміну C) провокує розвиток гіповітамінозу, у важких випадках – авітамінозу (скорбут, цинга).

Аскорбінова кислота метаболізується в організмі (переважно в печінці) та виводиться природним шляхом.

Добавка Е300 протипоказана при схильності до утворення тромбів. При надлишку аскорбінова кислота в організмі розщеплюється до щавлевої кислоти. Залишки останньої зв'язуються з катіонами мікроелементів, а це може призвести до утворення каменів у сечовивідних шляхах і нирках.