E210 - Середня небезпека

Бензойна кислота (Е210) - харчова добавка, що використовується в харчовій промисловості як консервант. Консервант Е210 виявляє антимікробну та антигрибкову дію, має пригнічуючий вплив на цвіль, дріжджі та деякі види бактерій. У природі бензойна кислота міститься у таких продуктах, як брусниця, журавлина, чорниця, мед. Природним шляхом утворюється в сирі, кислому молока, йогурті, в яблуках, а також міститься у виділеннях деяких тварин. З точки зору хімії добавка Е210 - це карбонова кислота, що відноситься до класу найпростіших одноосновних кислот ароматичного ряду. Хімічна формула бензойної кислоти: C7H6O2 (C6H5COOH). З фізичної точки зору бензойна кислота є кристалічним порошком білого кольору з характерним запахом. Добавка Е210 погано розчинна у воді, у той же час добавка Е210 досить добре розчинна в діетиловому ефірі та етанолі. У промисловості добавку Е210 отримують методом окиснення толуолу (метилбензолу) за участю каталізаторів. Цей процес використовує дешеву сировину та вважається екологічно чистою.

Застосування

У харчовій промисловості добавка Е210 використовується при виготовленні таких продуктів, як соуси, пасти, кетчупи, супи, пюре, желе, мармелади, м'ясна та рибна продукція, безалкогольні та алкогольні напої, консервовані овочі та фрукти. E210 використовують при консервуванні харчових продуктів, бензойна кислота, блокуючи ферменти, уповільнює обмін речовин у багатьох одноклітинних мікроорганізмах та грибках. Вона пригнічує ріст цвілі, дріжджів та деяких бактерій. У харчові продукти її додають у чистому вигляді або у вигляді натрієвої, калієвої або кальцієвої солі. Згубна дія на мікрофлору починається з абсорбції бензойної кислоти ліпідною стінкою клітини. Оскільки через стінку клітини може проникнути лише недисоційована кислота, бензойна кислота виявляє антимікробну дію лише у кислих харчових продуктах. Якщо внутрішньоклітинний рН 5 або менше, анаеробна ферментація глюкози через фосфорфруктокіназу зменшується на 95%. Ефективність бензойної кислоти та бензоатів залежить від кислотності (pH) їжі. Кисла їжа, напої, такі, як фруктові соки (що містять лимонну кислоту), газовані напої, що містять у розчині (вуглекислий газ), безалкогольні напої з (фосфорною кислотою), соління (молочна кислота) та інші кислі харчові продукти консервуються бензойною кислотою та її солями.

Прийняті та оптимальні концентрації бензойної кислоти при консервації їжі 0,05–0,1%.

У медицині бензойну кислоту застосовують як протимікробний і протигрибковий засіб, наприклад, при пітливості ніг, для лікування грибкових захворювань шкіри, таких як оперізуючий і стрижучий лишай. Але найбільша частка бензойної кислоти використовується в хімічній промисловості як основний реагент для отримання багатьох органічних речовин.

Вплив на організм

Користь бензойної кислоти для людського організму у її протимікробних властивостях. Ягоди журавлини, малини, брусниці, чорниці, у яких дуже багато цієї речовини, здавна вважаються природним антибіотиком. Незважаючи на те, що Е210 синтезується промисловим шляхом, а не видобувається з ягід, вона зберігає свої антибактеріальні властивості. Завдяки здатності блокувати розмноження бактерій та грибів ця кислота попереджає псування продуктів, тому відома як ефективний консервант.

Бензойна кислота добре всмоктується, через коензим A зв'язується з амінокислотою глікоколом у гіппурову кислоту і у такому вигляді виводиться через нирки. Харчова добавка Е210 може вступати в безалкогольних напоях реакції з аскорбінової кислотою (вітамін C, добавка E300) з утворенням вільного бензолу, який є сильним канцерогеном. Рекомендується уникати вживання напоїв, у яких міститься ця добавка одночасно.

Надмірна кількість вжитого Е210 підвищує навантаження на видільну систему та печінку, що особливо небезпечно для людей з хронічними захворюваннями нирок та печінки.