E160a - Дуже низька небезпека
Каротини (харчова добавка E160a) відноситься до групи барвників - каротиноїдів. Каротин міститься в моркві, абрикосах, дині, хурмі, капусті, петрушці, гарбузі, солодкому картоплі, манго. Як правило, чим вище інтенсивність оранжевого кольору продукту, тим більше він містить каротину. Харчова добавка Е160 є провітаміном вітаміну А. Вона не розчиняється у воді, але може розчинятися в жирах і органічних розчинниках. У промисловості барвник E160a або видобувається з продуктів, багатих на каротин, або синтезується хімічним способом. Існує дві основні форми каротинів: альфа-каротин (α-каротин) та бета-каротин (β-каротин). Хімічна формула каротину – С40H56.
Застосування
У харчовій промисловості бета-каротин застосовується як безпечний барвник для фарбування різних продуктів: соків та напоїв; кондитерських виробів; вершкового масла та маргаринів; деяких видів сиру; консервованих овочів; сухих сніданків; джемів, желе та мармеладів; продуктів переробки фруктів; м'ясних виробів – сосисок, паштетів, м'яса, варених ковбас. Крім харчової промисловості бета-каротин застосовується у сфері нанотехнологій та медицині.
Вплив на організм
Каротин – життєво необхідний елемент, що є основним джерелом вітаміну А. Таким чином, добавка Е160а: є антиоксидантом; уповільнює процеси старіння; запобігає зниженню когнітивних функцій. Прийом бета-каротину призначають людям, які страждають на підвищену світлочутливість.
В організмі надлишок каротину може накопичуватись у жирах, а також печінці. У вітамін A цей надлишок синтезується за необхідності.
Каротин вважається малотоксичною речовиною, але його надлишок для організму людини шкідливий, тому що провокує захворювання під назвою каротинемія. Воно не входить до небезпечних. Внаслідок такої патології відтінок шкіри стає жовтішим.
Може завдати шкоди надлишків каротину і людям, які вважаються, так званою, групою ризику саме захворювань онкологічного характеру. Це працівники хімічної промисловості, зокрема азбестової, а також зловживають алкоголем та курці. На даному етапі доказів, що підтверджують підвищення ризику виникнення ракових патологій внаслідок зайвого вживання каротину щодо інших людей, немає.