E100 - Дуже низька небезпека
Куркуміни (харчова добавка E 100) - яскраво-жовті натуральні барвники, що одержуються з рослини куркуми (Curcuma longa). За своєю хімічною природою куркуміни - це поліфеноли, які легко розчиняються в спирті та ефірі, але абсолютно нерозчинні у воді. У лужному розчині добавка E 100 набуває буро-червоний колір, в мінеральних кислотах барвник E 100 колір не змінює. Хімічна формула куркуміна (барвника E 100): C21H20O6. Вперше структура куркуміна була визначена в 1910 році. Основні параметри добавки E 100: Колір - жовто-оранжевий; Смак - гірко-пекучий; Запах - схожий на камфору. В даний час куркуміни отримують шляхом екстрагування порошку з кореня куркуми петролейним ефіром, а після спиртом. Концентрацію отриманого спиртового екстракту можна регулювати до необхідної кількості барвників. У харчовій промисловості використовуються два види барвника E 100: куркумін (харчова добавка E 100i), що отримується з будяків і інших рослин роду Curcuma; турмерік (харчова добавка E 100ii) - порошок кореня куркуми, що містить в собі дрібні частинки жирових клітин і желатіноподобную крохмалисту масу.
Застосування
Завдяки особливості барвника E 100 фарбувати в жовтий колір як рослинні, так і тваринні волокна, куркумін набув широкого поширення в харчовій промисловості, як натуральний барвник, аналогічний штучним азобарвникам. Куркуміни у вигляді харчової добавки E 100 використовуються в якості барвника при виробництві: сирів, вершкового масла і маргарину, гірчиці, приправи Каррі (пряність, що додається в рис, овочі, тісто, м'ясні, рибні страви), консерв, джемів і желе, зневоднених жирів, гірких содових напоїв, молочної продукції (йогурти, морозиво), соусів, готових пюре і круп, м'ясних і рибних страв для закладів громадського харчування (паштети, сосиски, сардельки, варене м'ясо і ковбаси). Маючи гірко-пекучий смак і злегка камфорний запах, барвник E 100 широко використовується в кондитерській промисловості, при виготовленні лікерів, вина та інших алкогольних напоїв. Також куркумін через його яскраво виражений смаку використовують у м'ясній промисловості - для поліпшення і посилення смаку м'яса і м'ясних виробів. У деяких країнах куркумін застосовується в народній медицині.
Вплив на організм
Куркумін має низку лікувальних властивостей: протизапальну, протиокислювальну, протипухлинну. Лікувальні властивості куркуми були відомі ще в другому тисячолітті до н.е. Куркума застосовувалася в стародавній Індії для лікування широкого спектру захворювань. Протиракові властивості куркуміна проявляються завдяки його здатності викликати природну смерть ракових клітин без негативного впливу на здоров'я. У 2004-му році були проведені дослідження, які довели, що куркумін перешкоджає накопиченню бета-амелоідов в мозку людей з хворобою Альцгеймера і руйнує тромбоцити, що викликаються цією хворобою. Інші дослідження показали, що куркумін (харчова добавка E 100) може відновлювати функціональний стан клітин серця. Ці лікувальні властивості куркуміна обумовлені можливістю молекул інтегруватися в мембрани клітин різних органів, роблячи їх стійкими до інфекцій.
У той же час не слід забувати, що навіть корисні для організму речовини, у великих кількостях можуть привести до зворотного ефекту. Існує припущення, що медичне застосування препаратів, що містять куркумін, під час вагітності може призвести до викидня, хоча свідоцтв таких випадків досить мало. Крім того, шкода харчової добавки E 100 обумовлена способом її отримання - в результаті технологічних процесів до складу можуть потрапити ацетон, діоксид вуглецю, метанол, які можуть зумовити токсичну дію. Згідно з дослідженнями, основну частину куркуміна організм виводить. Мала частка барвника надходить в печінку, де переробляється. Щоб уникнути шкідливого впливу барвника E 100 на організм, слід витримувати допустиму добову дозу речовини. Для куркуміна це 1мг на 1кг ваги, для турмеріка - 0,3мг на 1кг ваги. В даний час дослідження впливу куркуміна на організм людини тривають.